Skip to content

Egészségpszichológia

Az egészségpszichológia  arra hívja fel a figyelmet, hogy egészségünk alakulását biológiai, pszichológiai és társas tényezők egyaránt befolyásolják, amelyek kölcsönösen hatnak egymásra. Ennek következtében az egészségpszichológusok szerepet vállalnak a betegségek megelőzését és az egészség megőrzését célzó kampányokban, az orvos-beteg kapcsolatok támogatásában és a pszichoszomatikus- illetve krónikus testi betegséggel élő személyek pszichológiai segítésében.

Alkalmazott egészségpszichológusként egyik specializációm a szomatoform ill. pszichoszomatikus betegségek és a krónikus testi betegségek lelki vetületeinek kezelése a pszichológia modern, egészségközpontú pozitív szemléletében és eszköztárával. Diagnosztikai hangsúly helyett tehát az egyén erőforrásait feltárva dolgozunk testi-lelki és kapcsolati egészségük helyreállításában.

Mielőtt azonban egy testi betegség pszichogén tényezőire fókuszál a szakember, teljeskörű orvosi kivizsgálás szükséges, hogy az esetleges organikus ok kizárhatóvá váljon.

Leggyakoribb pszichoszomatikus betegségek, amelyek az egészségpszichológia területéhez tartozhatnak: gyomor-, és nyombélfekély, asthma bronchiale, rheumatoid arthritis,
neurodermatitis, esszenciális hipertónia, hyperthyreosis, colitis ulcerosa.

A krónikus betegségek közül ambuláns keretek között leggyakrabban daganatos betegek pszichológiai segítését és krónikus fájdalommal kapcsolatos-, illetve nőgyógyászati kórképek
és meddőség pszichogén tényezőinek feltárását kezeljük.

Aktív analízis

Wilhelm Stekel  Freud egyik első tanítványa volt, aki gyakorlati ember lévén azt a kérdést tette fel magának: hogyan lehet hatékonyabbá tenni a pszichoanalízist?

Módszerét aktív-analízisnek nevezte el, klinikát alapított, és egymaga annyi publikációt írt, amennyit a pszichoanalitikus kör tagjai összesen. Analízis, mert a pszichoanalízis elméletén alapul, és aktív, mert a terapeutát a folyamat felelős alakítójaként határozza meg. Dinamikus, aktuális konfliktus elhárítására fókuszáló hatékony módszer, amely gyakran hívja segítségül a kliens kreativitását az irodalmi és képzőművészeti alkotásokon keresztül, így az ülések egyik fontos eleme a katarzis átélése. Humanista, elfogadó, kapcsolatorientált szemlélete meghatározza a beszélgetés légkörét.

Lovasterápia

A kapcsolati minták és a mentális egészség összefüggéseinek vizsgálata egyre inkább hangsúlyos szerepet tölt be a tudományos kutatások palettáján. Az elmúlt évek kutatásai
bizonyították, hogy az állatok nemcsak fontos társai az embernek, de alkalmasak pszichés és fizikai betegségek megelőzésére és kezelésére is. Az állat asszisztált terápiák térhódítása világszerte megfigyelhető, melyek közül kiemelkedik a pszichológiai lovasterápia, amely független, önálló módszer. A ló különösen alkalmas a korai kötődési zavarok terápiájára, a pszichoszomatikus betegségek gyógyítására, valamint a módszer nonverbális jellegének köszönhetően különleges betegcsoportok elérésére.

A terápiás lovat speciális tulajdonságai teszik minderre alkalmassá: 1. prédaállat mivoltából adódó kommunikációs rendszere, melynek révén képes az emberi nonverbális jelek kódolására és az érzelmi szinkronizációra, 2. emberi érzelmi-viselkedésbeli változásokra biofeedback szerűen azonnali, őszinte tükörként reagál, 3. intrauterin környezetet idéző tulajdonságai, mint a hordozó funkció (holding), a három dimenziós, emberi járással egyező mozgásmintájú mozgás, az anya-magzat testméretarány, és a szoros testi kontaktus együttesen képesek korrektív emocionális élményt létrehozni. A ló bevonásával a pszichoterápia során a személyiség alapvető struktúrái válnak tehát elérhetővé és újraírhatóvá.

A ló tiszta tükör, a vele való együttlét visszakapcsolódás a természethez, önmagunkhoz, testünkbe zárt emlékeinkhez nonverbális, élmény alapú módon. A pszichológiai lovasterápia képzett terapeuta és terápiás ló segítségével képes tehát korrekciós élményt adni a szavakkal ki nem fejezhető elakadások, traumák, pszichoszomatikus betegségek esetén.

Egyedülálló módon terápiás munkám keretében lehetőség van a folyamat részeként az ülések egy részét a rendelőn kívül, a Velencei-tó mellett található lovardában Pázmándon, lovasterápiás alkalomként megtartani.

Copyright © 2022 Alma Pszichológia